środa, 28 listopada 2012

Miłość, potrzebne uczucie

Miłość to dziś bardzo niedoceniane uczucie, które traktowane jest bardzo powierzchownie. Aby to sprawdzić, wystarczy popytać przechodniów lub zrobić test w szkole. Czym jest miłość? Co to za uczucie? Czy słowo "kocham" powinno używać się powszechnie?
Każdy z nas rozumie słowo "kocham" w swoisty sposób. Dla jednych będzie to uczucie, które ma największe znaczenie i wymaga odpowiedniego zaangażowania, a jednocześnie poparte jest bezinteresownością, która nieustannie temu uczuciu towarzyszy. Miłość to nie wymiana uczuć, ale obdarowanie uczuciem, bez względu na uczucia drugiej osoby. Brzmi to trochę paradoksalnie, ale wiele osób tak właśnie uważa. Miłość to coś silnego, ogromnego, co płynie z głębi serca i mimo wielu przeszkód, wciąż jest żywe i silne, jak na samym początku. Są też tacy, dla których miłość wiąże się z cielesnością i właściwie na tym tylko polega. Słowo "kocham" nie ma większego znaczenia i można je używać kiedy tylko chcemy. Słowem, chcąc zaciągnąć kobietę do łóżka, mała manipulacja słowem miłości powinna czasami wystarczyć. Niestety taki pogląd staje się dziś coraz bardziej popularny, szczególnie wśród młodzieży, która z cielesnych uciech korzysta, kiedy się tylko da, szastając przy tym słowem "kocham" przy byle okazji. Można powiedzieć, że dziś taka moda, ale ta moda niestety zabiera człowiekowi godność, szacunek i naprawdę świetne wrażenia, które daje uczucie miłości. Skórcz żołądka, czyli tzw. motylki w brzuszku, fale ciepła na policzkach, gorące uszy i ta wielka ochota przybywania obok osoby, którą kochamy, to niesamowite wrażenia, jakie daje nam miłość. Co mi z tego, ze nie nudzę się z dziewczyną tylko wtedy, kiedy uprawiam z nią seks? Albo czekam z niecierpliwością, kiedy ona przestanie gadać, aby jak najszybciej  "zamoczyć", jak to mówi się dziś w żargonie współczesnej młodzieży? Miłość to zupełnie co innego!!! Miłość to niesamowity dar, a seks z kochaną kobietą czy mężczyzną, to niezwykła uczta, która za każdym razem smakuje coraz lepiej.
Każdego dnia spotykamy ludzi na naszej drodze. Również i na tym polu możemy okazywać miłość, która ma zupełnie inny wydźwięk, niż miłość partnerska. Pomoc starszej osobie czy też postawa pomocy wobec słabszych i zagubionych, to dziś piękne sposoby okazywania miłości wobec drugiego człowieka. Przykładów można by mnożyć, dlatego każdego z was, drodzy czytelnicy pytam, na czym według waszych doświadczeń i przekonań, polega miłość, taka prawdziwa, szczera i bezinteresowna.

czwartek, 22 listopada 2012

Różaniec, modlitwa wiary.

Różaniec jest jedną z ważniejszych praktyk modlitewnych w Kościele Katolickim. Choć podobne praktyki możemy spotkać w wielu innych religiach, to modlitwa różańcowa, stanowi pewien specyficzny aspekt rozmowy z Bogiem. Dlaczego? Ponieważ różaniec, to tajemnice, które odzwierciedlają życie Jezusa i Maryi. Tajemnice różańca, to odcisk z życia Jezusa Chrystusa. Dlatego tak wielkie znaczenie ma ta modlitwa, która jest kolejnym objawem miłości człowieka do Boga i Boga do człowieka, ponieważ różaniec został nam dany z nieba. Tylko miłość pozwoliła na tak wielką ofiarę, jaka zawarta jest w tajemnicach różańca świętego. Dla wielu ludzi, modlitwa ta wydaje się zwykłą paplaniną i w praktyce często tak to niestety wygląda. Jednak różaniec to nie tylko Ojcze Nasz i Zdrowaś Maryjo, jest to również zaangażowanie się w każdą tajemnicę różańca świętego. -->

Modlitwa różańcowa stanowi swego rodzaju dziękczynienie, a także poznanie samego Jezusa.Co prawda ma ona duże znaczenie również bez rozważania tajemnic tejże modlitwy, ale kiedy nasze serce przystąpi do krótkiej refleksji nad każdą tajemnicą różańca świętego, wtedy modlitwa taka przynosi nam zupełnie inne owoce.
Potęga modlitwy różańcowej znana jest od wieków. Każdy, kto choć raz szczerze i z całą swoją świadomością przystąpił do rozważania tajemnic tej potężnej modlitwy, doświadczył swoistych cudów, które miały miejsce za jej pośrednictwem. Przykładów można szukać praktycznie wszędzie, ale takim najważniejszym i chyba najbardziej znanym dziś apostołem modlitwy różańcowej był i jest Jan Paweł II, który różaniec dzierżył zawsze jako potężne narzędzie.
Dziś, w świecie pełnym zagrożeń i specyficznych  pogłosek, które budzą w nas lęk i swego rodzaju choroby, modlitwa różańcowa jest ratunkiem dla ginącego w przepaści teoretycznej zagłady świata. Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, aresztowany i internowany, nie złamał się tylko dlatego, gdyż jego codziennym zajęciem była modlitwa różańcowa. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, nie bał się mówić prawdę, gdyż jego codziennym zajęciem była modlitwa różańcowa. Przykładów można mnożyć. Zaskakujące jest jednak to, że ludzie ci, tworzyli niezwykłe dzieła, a wszystko dlatego, że modlitwa była ich codziennością.
Różaniec, to wielki DAR, który może zmienić całe nasze życie. Ale nasze serce nie może być leniwe, nie może zamykać się na modlitewny głos. Niech czas modlitwy, płynie u nas wtedy, kiedy jesteśmy wypoczęci, kiedy mamy ciszę, kiedy jesteśmy na spacerze itp. Zaczynajmy od jednej dziesiątki, ale takiej szczerej, prawdziwej, świadomej i przemyślanej. Zapewniam, że nasze prośby, zostaną bardzo szybko wysłuchane. Przemyślana modlitwa, tworzy w naszym sercu wiarę, która jest łaską od Boga. Ta łaska jest twórcza i pozwala nam czynić cuda, o których mówił Jezus w Ewangelii.


Pan Jezus nieustannie przypomina nam o konieczności codziennej modlitwy: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam (Mt 7, 7); Otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie (Mt 21, 22); Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie (Mt 26, 41)